Nyelv választás: Magyar | EnglishFőoldalra | Honlaptérkép
Keresés:

Kapcsolat, szervezet


Általános információk


Kapcsolódó szervezetek



2011.10.20. - Az OMMF közleménye
- összefoglaló a gyorséttermek munkaügyi akcióellenőrzéséről.

A feketefoglalkoztatás arányának csökkenését, ugyanakkor más, súlyos munkaügyi jogsértések markáns jelenlétét állapította meg az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség által elrendelt, a gyorséttermek, a bevásárlóközpontokban lévő vendéglátó egységek foglalkoztatási gyakorlatát vizsgáló országos ellenőrzés.

A szeptemberben végzett országos ellenőrzés egy olyan munkáltatói kör foglalkoztatási gyakorlatába engedett betekintést, amely csupán rendezvények illetve a kereskedelmi szektor átfogó ellenőrzésekor került a munkaügyi hatóság látókörébe, vagyis célzott ellenőrzésére eddig nem került sor.
Az országos akcióellenőrzés 313 foglalkoztató 1557 munkavállalóját érintette. Az ellenőrzött munkáltatók 53%-ánál állapított meg a munkaügyi hatóság szabálytalanságot, amely a vizsgálat alá vont munkavállalók 39%-ának számára okozott valamilyen hátrányt. Összesen 44 munkáltatót köteleztek a felügyelők a feltárt szabálytalanságok megszűntetésére, 134 munkáltatóval szemben egyelőre elegendőnek bizonyult a figyelemfelhívás. Volt példa ugyan 100 ezres nagyságrendű bírságra, ám az anyagi szankció alkalmazása a hatályos jogszabályoknak megfelelően csupán elvétve volt indokolt, tekintettel arra, hogy az ellenőrzött étkezőhelyek legnagyobb részét kis- és középvállalkozások működtetik. 
Az ellenőrzések tanúsága szerint a foglalkoztatók legnagyobb része munkaszerződéssel, bejelentési kötelezettségének eleget téve foglalkoztatja munkavállalóit. A munkaügyi felügyelők kisebb arányban, de találkoztak munkaerő-kölcsönzés, iskolaszövetkezetek általi foglalkoztatás, illetve egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozó munkavállalókkal is.
A munkaszerződéssel történő foglalkoztatással jobbára együtt járt a bejelentési kötelezettség teljesítése, ám még így is, az ellenőrzéssel érintett munkavállalóknak 12 százalékát feketén foglalkoztatták. A munkáltatói mulasztások elsősorban az olyan, a munkavállalót közvetlenül és szinte azonnal érintő sérelmekben mutatkoztak meg, mint például:

  • a napi és heti munkaidőre vonatkozó szabályok megszegése,
  • a pihenőidőre vonatkozó szabályok megszegése
  • a szabadságra vonatkozó szabályok megszegése,
  • a kötelező legkisebb munkabér, garantált bér csökkentése vagy késedelmes folyósítása,
  • a rendkívüli munkavégzés ki nem fizetése,
  • a pótlékok kifizetésének elmaradása.

A munkaidő-beosztás, munkaidő-nyilvántartás hiánya, illetve szabálytalan vezetése szintén a gyakrabban tapasztalt szabálytalanságok sorát gyarapította, ami vagy az egyéb szabálytalanságok leplezésének szándékára vagy a jogszerű megoldások ismeretének hiányára utal.

A munkavállalók közvetlen és azonnali érdeksérelmét okozó munkáltatóra szemléletes példa  az a  fagylaltozó-tulajdonos, aki részmunkaidőre bejelentve, ám heti 40 órát dolgoztatva is csak fizetés nélkül engedi szabadságra a dolgozóit, vagy az a vendéglátó-ipari vállalkozó, akinél a 12-14 órás folyamatos munkavégzés a fizetések számításánál sem rendkívüli.

Gedeon András
sajtószóvivő
 

2011-10-20,
A rovat további hírei
Továbbküldés e-mailben   Továbbküldés e-mailben     Nyomtatás  Nyomtatás


Nemzetgazdasági Minisztérium
Munkavédelem
Foglalkoztatás-felügyelet
Postacím: 1358 Budapest, Pf.: 17.

E-mail:
munkavedelmi-foo@ngm.gov.hu
foglalkoztatas.felugyeleti-foo@ngm.gov.hu