Nyelv választás: Magyar | EnglishFőoldalra | Honlaptérkép
Keresés:

Kapcsolat, szervezet


Általános információk


Kapcsolódó szervezetek


Új kérdés beküldése

Keresés:

|«   «   8 / 9   »   »|
  • 2017.08.08. - Munkavédelmi képviselők létszáma
    Elegendő-e egy 103 fő munkavállalót foglalkoztató cégnél 1 fő munkavédelmi képviselőt választani, vagy a létszámra vonatkozóan is figyelembe kell venni az Mt. 237. §-ban foglaltakat?
    A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) a munkavédelmi képviselő megválasztása, megbízatásának megszűnése, visszahívásának rendje, működési területe tekintetében rendeli megfelelően alkalmazni a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény üzemi tanács tagjaira, illetve az üzemi megbízottra vonatkozó rendelkezéseit. Az Mvt. a megválasztható képviselők számát nem köti kötelezően az üzemi tanácsokra vonatkozó létszámokhoz, azonban azok figyelembe vétele a létszámhoz igazodva ajánlott (pl. 1000 fő munkavállaló esetén 1 munkavédelmi képviselő kevés lehet).
    A munkavédelmi képviselők lehetőleg olyan számban kerüljenek megválasztásra, amit a területen folyó tevékenység jellege, valamint a telephelyek, részlegek, üzemek száma és tagoltsága indokol. Értelemszerűen maximum annyi munkavédelmi képviselőt tudnak megválasztani, ahány jelöltet állítottak a munkavállalók.
    Álláspontunk szerint a munkavédelmi képviselők számát a munkáltató egységes és átfogó megelőzési stratégiáját tartalmazó dokumentumban célszerű meghatározni arra való tekintettel, hogy az Mvt. 54. § (1) bekezdés g) pontja szerint a megelőzési stratégia „kiterjed a munkafolyamatra, a technológiára, a munkaszervezésre, a munkafeltételekre, a szociális kapcsolatokra és a munkakörnyezeti tényezők hatására”.
  • 2017.08.08. - Választás megszervezése, lebonyolítása
    Cégünk 2012. december 14-től folyamatosan rendelkezik munkavédelmi képviselővel (egyik műszakvezetőnk), viszont akkor ezt a posztot önkéntes alapon kapta meg. Kérdésem arra vonatkozna, hogy mindenképpen kell-e választást tartanunk, vagy folytathatja megbízatását 2017. december 14-ig.
    A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 90. § (1) bekezdés szerint: „E törvénynek az egyes foglalkoztatási tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2016. évi LXXIX. törvénnyel (a továbbiakban: Módtv2.) megállapított 70/A. § (1) és (2) bekezdését a Módtv2. hatálybalépését követően azon munkáltatónál, ahol van választott munkavédelmi képviselő, a munkavédelmi képviselő mandátumának lejártát követő munkavédelmi képviselő választás során kell alkalmazni.”

    Fentiek alapján az új munkavédelmi képviselő választást a jelenlegi munkavédelmi képviselő mandátumának lejárta után szükséges megtartani.
  • 2017.08.08. - Egyéb kéréds
    Lehet-e munkavédelmi képviselő az ügyvezető, aki munkaviszonyban áll a céggel és munkáltatói jogot gyakorol?
    A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 70/A. (2) bekezdése szerint: „A munkavédelmi képviselő választására az Mt. 238. §-át kell alkalmazni azzal, hogy az Mt. 238. § (2) bekezdésében foglaltakon túl nem választható munkavédelmi képviselővé az, aki a munkáltatónál munkaviszony keretében főtevékenységként a munkáltató megbízásából munkavédelmi feladatokat lát el.”
    A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 238. § (2) bekezdése alapján: „Nem választható üzemi tanácstaggá az, aki
    a) munkáltatói jogot gyakorol,
    b) a vezető hozzátartozója,
    c) a választási bizottság tagja”.


    Fenti jogszabályok alapján az ügyvezető, aki munkáltatói jogot gyakorol, nem választható munkavédelmi képviselővé.
  • 2017.08.08. - Választható és választásra jogosult munkavállalók
    A tartósan távol levő munkavállalók (pl. GYES, GYED, fizetés nélküli szabadság, tartós táppénz stb.) választhatóak-e, illetve választásra jogosultak-e a munkavédelmi képviselők választása szempontjából?
    Álláspontunk szerint – figyelemmel a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 238-239. §-okban foglaltakra is – munkavédelmi képviselőnek olyan cselekvőképes munkavállaló választható, aki legalább hat hónapja munkaviszonyban áll a munkáltatóval (az újonnan alakult munkáltatót kivéve), továbbá az adott telephelyen ténylegesen munkát végez, ezáltal képes a munkavállalók egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő jogainak és érdekeinek képviseletére, így a munkavédelmi képviselőt megillető jogok gyakorlására. Erre való tekintettel a tartósan távol levő munkavállaló munkavédelmi képviselőnek nem választható, ugyanakkor munkavédelmi képviselő választására jogosult. Megjegyezzük, hogy a tartósan távol levő munkavállalót a választás érvényességének megítélésekor csak abban az esetben kell figyelembe venni a választásra jogosultak létszámánál, ha részt vett a választáson.
|«   «   8 / 9   »   »|


Nemzetgazdasági Minisztérium
Munkavédelem
Foglalkoztatás-felügyelet
Postacím: 1358 Budapest, Pf.: 17.

E-mail:
munkavedelmi-foo@ngm.gov.hu
foglalkoztatas.felugyeleti-foo@ngm.gov.hu