Nemzetgazdasági Minisztérium – Munkavédelem – Foglalkoztatás-felügyelet Honlapja

Keresés:

Kérdések - válaszok


Keresés:

|«   «   7 / 9   »   »|
  • 2017.12.31. - Általános kérdés
    Egy kis szállodában dolgozok és én vagyok a munkavédelmi képviselő. A plusz teendőket el tudom látni minkaidőn belül is és érdeklődnék, hogy van-e arra mód, hogy a munkaidő kedvezményről lemondjak.

    A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) vonatkozó előírásai:

    75. § (1) bekezdés: A munkáltatónak biztosítania kell a feltételeket annak érdekében, hogy a munkavédelmi képviselő a jogait gyakorolhassa, így különösen
    a) a feladatai elvégzéséhez szükséges, átlagkeresettel fizetett munkaidő-kedvezményt, amely a munkavédelmi képviselő, a testület tagja esetében a havi munkaideje legalább tíz százaléka;

    b) a szükséges eszközöket, így különösen a működési, technikai, anyagi feltételeket, továbbá a vonatkozó szakmai előírásokat;
    c) egy választási ciklusban, a képviselő megválasztását követő egy éven belül legalább 16 órás képzésben, ezt követően évente legalább 8 órás továbbképzésben való részvétel lehetőségét.

    75. § (2) bekezdés: Az (1) bekezdésben foglaltak költségei a munkáltatót terhelik, illetve a c) pont szerinti képzés csak rendes munkaidőben történhet, szükség szerint külső helyszínen is megtartható.

    A fenti előírások értelmében a munkáltató kötelezettsége, hogy biztosítsa a munkavédelmi képviselő jogai gyakorlásához szükséges feltételeket, így a munkaidőben történő munkavédelmi képviselői feladatok ellátását. A munkavállaló a munkavédelmi képviselői feladatainak elvégzésekor felmentést kap a munkaköréhez tartozó feladatok ellátása alól, legalább a törvényben meghatározott időtartam erejéig.

    A munkavédelmi képviselő munkaidő-kedvezményének indoka az, hogy a munkavállaló akkor is részesüljön díjazásban, ha a tisztsége folytán nem munkát, hanem érdekképviseleti tevékenységet lát el. Amennyiben tehát a munkavállaló munkavédelmi képviselőként a „plusz teendőit” munkaidőn belül látja el és erre az időtartamra is kap bért, akkor a munkaidő-kedvezményét igénybe veszi. Ha a munkavédelmi képviselő a törvényben biztosított jogáról lemondana, akkor az azt jelentené, hogy amíg a munkavédelmi képviselői feladatait látja el, arra az időre részére nem járna munkabér.
    Álláspontunk szerint a törvényben biztosított ezen jogról külön lemondani nem lehet, ugyanis azzal a munkavédelmi képviselői feladatellátás kerülne veszélybe.

  • 2017.10.31. – Általános kérdés
    A munkavédelmi törvény 76. § (3) bekezdésében írt ("Valamennyi munkavédelmi képviselő munkajogi védelmére az Mt. 273. § (1), (2) és (6) bekezdése szerinti szabályokat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerven a bizottságot, annak hiányában a munkavédelmi képviselő választás során létrejött választási bizottság tagjait kell érteni.") munkajogi védelem megilleti-e azt a munkavédelmi képviselőként működő munkavállalót,rna.) akinek megválasztása nem az Mvt. és az Mt. szabályai szerint történt (szabálytalan volt a választási eljárás), vagy b.) egyáltalán nem választották meg, hanem csak kijelölték a feladat ellátására, és azt ő elvállalta. Ha nem működik munkavédelmi bizottság, és a szabálytalan választási eljárásban nem működött szabályos választási bizottság, ki a munkajogi védelem gyakorlója? Lehet ez a választásra jogosult munkavállalók közössége?

    A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Mvt.) 76. § (3) bekezdése szerint „valamennyi munkavédelmi képviselő munkajogi védelmére az Mt. 273. § (1), (2) és (6) bekezdése szerinti szabályokat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerven a bizottságot, annak hiányában a munkavédelmi képviselő választás során létrejött választási bizottság tagjait kell érteni.”

    A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 273. § (2) bekezdése alapján a munkavédelmi képviselőt a munkajogi védelem a megbízatásának idejére, és annak megszűnését követő fél évre illeti meg, feltéve, hogy a tisztségét legalább egy évig betöltötte.

    Az Mt. és Mvt. rendelkezései egyértelműen kimondják, hogy valamennyi munkavédelmi képviselőt megilleti a munkajogi védelem, függetlenül attól, hogy a munkavédelmi képviselő megválasztására milyen módon került sor.

    Az Mvt. 70/A. § (3) bekezdése szerint a munkavédelmi képviselők megválasztásának, megbízatása megszűnésének, visszahívásának rendjére, működési területére az Mt.-nek az üzemi tanács tagjaira, illetve az üzemi megbízottra vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

    Az. Mt. 269. § (2) bekezdése szerint „a 260. § (3)-(4) bekezdésében foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az üzemi tanácsot megillető jogosultságot a munkavállalók közössége gyakorolja.” Az Mt. rendelkezése alapján az üzemi megbízottat is megilleti a munkajogi védelem, ahol a munkavállalók közösségének az előzetes hozzájárulása szükséges az üzemi megbízott munkaviszonyának munkáltatói felmondással történő megszüntetéséhez, illetve a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásához.

    Az Mvt. szabályozása alapján a munkavédelmi bizottság, ennek hiányában a munkavédelmi képviselő választás során létrejött választási bizottság egyetértése szükséges a munkavédelmi képviselő munkaviszonyának a munkáltató által felmondással történő megszüntetéséhez, valamint ha a munkáltató a munkavédelmi képviselőt átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál kívánja foglalkoztatni.

    Tekintettel az Mvt. 70/A. § (3) bekezdésére és az Mt. 269. § (2) bekezdésére, ha a munkáltatónál nem jött létre munkavédelmi bizottság és a munkavédelmi képviselő megválasztásánál sem volt választási bizottság, akkor lehetőség van arra, hogy az előzetes egyetértés joga a munkavállalók közösségét illesse meg.

  • 2017.08.23. - Egyéb kérdés
    A képernyő előtti munkavégzéshez a jogszabály [50/1999 EüM rend.] előírja a munkáltatónak védőszemüveg juttatását. Ez a szemüveg a munkáltató által kihordási idővel juttatható, vagy úgy mint a védőeszközök általában, kihordási idő nélkül. A munkáltató visszakövetelheti-e a szemüveg árának időarányos részét?
    A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet (továbbiakban: EüM rendelet) előírásai:
    2. § „E rendelet alkalmazásában
    d) képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg: a szemészeti szakvizsgálat eredményeként meghatározott, a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges szemüveglencse, és ennek a lencsének a rendeltetésszerű használatához szükséges keret, ide nem értve a munkavállaló által a képernyő előtti munkavégzéstől függetlenül egyébként is használt szemüveget vagy kontaktlencsét.”
    6. § „Ha szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaló által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.”

    A képernyős munkakörben foglalkoztatottak részére a munkáltatónak éleslátást biztosító szemüveget kell biztosítania abban az esetben, ha a munkavállaló által használt saját szemüvege vagy kontaktlencséje a képernyő előtti munkavégzéshez a szemészeti szakorvosi vizsgálat alapján nem megfelelő, és a képernyő előtti munkavégzéshez második vagy harmadik szemüveg szükséges.

    Az éleslátást biztosító szemüveg nem minősül védőeszköznek, ezért a munkáltató részére nem kell visszaadni és a szemüveg elkészítéséhez nyújtott munkáltatói hozzájárulás összegét sem kell visszafizetni.
    Fentiek alapján a munkáltató saját belső működési rendje szerint (pl.: SZMSZ-ben, belső utasításban, stb.) határozza meg az éleslátást biztosító szemüveg juttatás feltételeit (térítési díjat, szemüvegkészítés gyakoriságát). Jogszabály konkrét összeget nem határoz meg, csak a „minimálisan szükséges” kitételt használja.
  • 2017.08.08. - Választás megszervezése, lebonyolítása
    Kell munkavédelmi képviselő választást tartani, ha a munkavállalók száma nem mindig éri el a 20 főt? Az alkalmi munkavállalókat is figyelembe kell venni?
    Amennyiben egy 20 főt el nem érő állandó létszámmal működő munkáltató például mezőgazdasági idénymunkára 2-3 hónapra felvesz 100-150 munkavállalót, akkor indokolt a munkavédelmi képviselő választása.
    A munkavállalói létszám meghatározásánál a féléves statisztikai létszámot célszerű figyelembe venni. Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozók akkor számítanak a statisztikai létszámba, ha 5 munkanapot meghaladja a foglalkoztatásuk. Az alkalmi munkavállalók nem tartoznak a statisztikai létszámba, mert velük összesen 5 egymást követő naptári napra, egy hónapon belül maximum 15 napra köthető szerződés. Ugyancsak nem tartoznak bele a különböző gyermekgondozási ellátásban részesülők a fizetés nélküli ilyen jogcímű szabadságuk első napjától (kivéve, ha a munkáltató az ellátásban részesülőt foglalkoztatja).
|«   «   7 / 9   »   »|

Bemutatkozás

MEGÚJULT HONLAPUNK


TOVÁBB AZ ÚJ HONLAPRA
 

KEDVEZMÉNYEZETT NEVE: Gazdaságfejlesztési Minisztérium
PROJEKT CÍME: „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése”
SZERZŐDÖTT TÁMOGATÁS ÖSSZEGE: 3 800 000 000 Ft, azaz hárommilliárd-nyolcszázmillió forint.
TÁMOGATÁS MÉRTÉKE: 100%
PROJEKT TARTALMA: >> Részletek
PROJEKT KEZDŐ ÉS BEFEJEZŐ DÁTUMA: 2018.01.01. – 2023.10.31.
PROJEKT AZONOSÍTÓ SZÁMA: GINOP-5.3.7-VEKOP-17-2017-00001


A Kormány az állami foglalkoztatási szerv, a munkavédelmi és munkaügyi hatóság kijelöléséről, valamint e szervek hatósági és más feladatainak ellátásáról szóló 320/2014. (XII. 13.) Korm. rendeletben a munkavédelemmel és a foglalkoztatás-felügyeleti hatósági tevékenységgel kapcsolatos közigazgatási feladatok ellátására munkavédelmi hatóságként, valamint foglalkoztatás-felügyeleti hatóságként a foglalkoztatáspolitikáért felelős minisztert, továbbá a fővárosi és megyei kormányhivatalt jelölte ki. (320/2014. (XII. 13.) Korm. rend. 2. §)

 A "Hatósági nyilvántartás" a közbeszerzésekhez és támogatásokhoz honlapunkon kívül közvetlenül is elérhető az alábbi címen: http://nyilvantartas.ommf.gov.hu

Kapcsolódó szervezetek

Nemzetgazdasági Minisztérium
Munkavédelmi Irányítási Főosztály
Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Főosztály
Postacím: 1358 Budapest, Pf.: 17.