Nyelv választás: Magyar | EnglishFõoldalra | Honlaptérkép
Keresés:

Kapcsolat, szervezet


Általános információk


Kapcsolódó szervezetek



A munkavédelmi képviselõ alapképzés és továbbképzés követelményeit a foglalkoztatáspolitikáért felelõs miniszter közzéteszi. Az elmúlt év tapasztalatai alapján a 2024.01.25-tõl hatályos aktualizált képzési követelmény az alábbi.

A munkavédelemrõl szóló 1993. évi XCIII. törvény 75. §-a alapján a munkavédelmi képviselõnek a megválasztását követõ hat hónapon belül 16 óraszámú alapképzést kell elvégeznie. Az alapképzést követõen, valamint újraválasztása esetén évente legalább 8 órás továbbképzésben kell részt vennie a munkavédelmi képviselõnek.

A munkavédelmi képviselõ alapképzés és továbbképzés megszervezése a felnõttképzésrõl szóló 2013. évi LXXVII. törvény szerint kontaktórás, távoktatás, illetve zárt rendszerû elektronikus távoktatás formájában valósulhat meg.

A munkavédelmi képviselõ továbbképzésének megszervezésekor az óraszám a következõképpen határozható meg:

  • A munkavédelmi képviselõ az ötéves mandátumának ideje alatt azonos témakörû továbbképzést kétszer végezhet el.
  • A továbbképzés során a munkavédelmi képviselõ számára évente ismertetni kell a munkavédelemre vonatkozó jogszabályi elõírások és szabványok változásait, a munkavédelemmel kapcsolatos aktualitásokat.
  • A felnõttképzõnek biztosítania kell a konzultációt a továbbképzések során, ahol a munkavédelmi képviselõk a továbbképzésen elhangzottakkal kapcsolatban kérdéseket, észrevételeket tehetnek. A konzultáció során lehetõség van arra is, hogy a korábban leoktatott témaköröket, témákat átismételjék.
  • A munkavédelemre vonatkozó jogszabályi elõírások és szabványok változásainak oktatása és az aktualitások ismertetésének, valamint a konzultáció megtartásának óraszáma beleszámít a továbbképzés teljes óraszámába. Ezen felül a képzési követelményben meghatározott témakörök közül választhat a felnõttképzõ.

A továbbképzés óraszámának meghatározására példák:

  • A munkavédelemre vonatkozó jogszabályi elõírások és szabványok változásainak oktatása, valamint az aktualitások ismertetése (1 óra) + Konzultáció (1 óra) + Munkaeszközök biztonsága (4 óra) + Villamos biztonsági ismeretek (2 óra) = összesen 8 óra
  • A munkavédelemre vonatkozó jogszabályi elõírások és szabványok változásainak oktatása, valamint az aktualitások ismertetése (1 óra) + Konzultáció (1 óra) + A munkahelyek kialakításának munkavédelmi követelményei (4 óra) + Zaj-és rezgésvédelem (2 óra) = összesen 8 óra
  • A munkavédelemre vonatkozó jogszabályi elõírások és szabványok változásainak oktatása, valamint az aktualitások ismertetése (2 óra) + Konzultáció (1 óra) + Fokozott expozíciós eset kivizsgálása (1 óra) + A munkáltató tevékenysége szerinti munkavédelmi követelmények (4-6 óra) = összesen 8 óra (ebben az esetben a felnõttképzõ úgy alakítsa az óraszámokat, hogy a 8 órát ne haladja meg a képzés, tehát a munkáltató tevékenysége szerinti munkavédelmi követelmények óraszáma 4 óra lesz)
  • A munkavédelemre vonatkozó jogszabályi elõírások és szabványok változásainak oktatása, valamint az aktualitások ismertetése (2 óra) + Konzultáció (1 óra) + Foglalkozási megbetegedés kivizsgálása (1 óra) + Munkabaleset kivizsgálása (4 óra) = összesen 8 óra

A továbbképzések megszervezésénél és az egyes témakörök kiválasztásánál a felnõttképzõk lehetõség szerint vegyék figyelembe a csoportösszetételt, a munkavédelmi képviselõk munkáltatóinak tevékenységi körét.

A munkavédelmi képviselõ képzések szakmai felügyeletét a foglalkoztatáspolitikáért felelõs miniszter látja el, amelynek részletes szabályait szabályzatban állapítja meg.

  • A munkavédelmi képviselõ alapképzés és továbbképzés képzési követelményei - letöltés
  • Szabályzat a munkavédelmi képviselõ alapképzés és továbbképzés szakmai felügyeletérõl - letöltés


Nemzetgazdasági Minisztérium
Munkavédelem
Foglalkoztatás-felügyelet
Postacím: 1358 Budapest, Pf.: 17.

E-mail:
munkavedelmi-foo@ngm.gov.hu
foglalkoztatas.felugyeleti-foo@ngm.gov.hu