Nyelv választás: Magyar | EnglishFõoldalra | Honlaptérkép
Keresés:

Kapcsolat, szervezet


Általános információk


Kapcsolódó szervezetek



2020.10.01. - Az ITM Munkavédelmi Fõosztályának tájékoztatása
- a EU-OSHA Nemzeti Fókuszpontja 2020. szeptember 24-én tartott online+streaming konferenciájáról.

A konferenciát Bodó Sándor államtitkár úr nyitotta meg. Kitért arra, hogy modern világunk kihívásai új elemmel „gazdagodtak". A világjárvány idején be kellett tartani az eddigi szabályokat, de újakat is alkalmaznunk kell annak érdekében, hogy legalább annyi munkahelyet tudjunk megtartani, annyi munkahely keletkezzen, amennyit a vírus tönkretett. A kormány a munkahelyvédelmi, kutatás-fejlesztési és munkahelyteremtõ programjainak eredményeképpen 270 ezer ember illetve család kapott segítséget. A világjárvány rámutatott arra, milyen fontos a munkavállaló egészsége, testi épsége.

Az építõipari termelés volumene az elmúlt években erõteljes (20-30%-os) növekedést mutatott, 2020-ban viszont 7-10%-os csökkenés várható. Koji László, az Építõipari Vállalkozások Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elõadásában elmondta, hogy az építõipar egyik súlyponti problémája a hatékonyság kérdése pl. olyan beruházásokra lenne szükség, amelyek az élõmunkát kímélik. Továbbra sincs érdemleges változás a munkavédelmi kérdéseket illetõen, ezen a területen több figyelem és összefogás lenne szükséges. Hangsúlyos igény fogalmazódik meg a felnõttképzéssel, továbbképzéssel kapcsolatban is. Ugyanakkor nagyok a várakozások: a rozsdaövezeti 5%-os lakásépítési ÁFÁ-t, a kormány komplex lakásgazdálkodási programját, az építésgazdasági stratégia elfogadását illetõen valamint a járvány okozta kivárások megszûnése miatt. Továbbra is kihívás az építõiparban a súlyos balesetek megelõzése, elõfordulásuk csökkentése. A járvány miatti megbetegedések kockázata miatt fokozott intézkedésekre is szükség van pl. a munkavállalók közlekedésével, az együtt dolgozó csoportok átszervezésével kapcsolatosan. A járvánnyal összefüggésben az ÉVOSZ ajánlást jelentetett meg az építési vállalkozások részére a koronavírus okozta járvány egészségügyi és üzleti kockázatainak mérséklésére.

A konferencia szünetében Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szûrõprogramjának (MÁESZ) kisfilmjét tekinthették meg az érdeklõdõk.

A MÁESZ hazánk legnagyobb humanitárius formában mûködõ egészségvédelmi programja, amely a lakosság számára ingyenesen biztosítja a szûrõvizsgálatok elvégzését a legmodernebb eszközökkel, szem elõtt tartva a megelõzés fontosságát. A Program 76 szakmai szervezet összefogásával, 40 féle átfogó szûrõvizsgálattal, anonim módon, ingyenesen, Európai Uniós irányelvek alapján, az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alap támogatásával a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) által koordinált szív és érrendszeri betegségek megelõzésének és gyógyításának Nemzeti Programjával konszenzusos együttmûködésével valósul meg. A Szakmai és Koordinációs Bizottság tagjaként Az ITM Munkavédelmi Fõosztálya és a fõosztály által mûködtetett EU-OSHA Nemzeti Fókuszpont aktívan részt vesz a MÁÉSZ célkitûzéseinek végrehajtásában.

Korábbi konferenciáinkon sok szó esett az új kockázatok megjelenésérõl és a munkavédelem szerepérõl a technika fejlõdésével kapcsolatban. A munkabaleseti adatokat tekintve azonban nem szabad elfeledkeznünk a már jól ismert veszélyek elleni védekezésrõl, ugyanis azt láthatjuk, hogy a halálos munkabalesetek túlnyomó részét ezek a veszélyforrások okozzák - hangsúlyozta Nesztinger Péter munkavédelmi fõosztályvezetõ.

Bemutatta, hogy a hatósági ellenõrzések mellett milyen eszközökkel szeretnék a munkabalesetek számát csökkenteni. A tavalyelõtt zárult mezõgazdasági kampány rendkívül eredményes volt, tartósan sikerült csökkenteni az ágazatban bekövetkezett munkabalesetek, sõt a halálos munkabalesetek számát is.

Azonban az építõiparban a kommunikációra épülõ erõfeszítések eddig nem hozták meg a várt eredményt, pedig több szervezettõl is kaptak segítséget, pl. MÁESZ, ÉVOSZ. Az építõipari vállalkozásoknak készített 40 oldalas szakmai kiadvány, érdekképviseletekkel történõ egyeztetés, angol nyelven is megjelenõ munkavédelmi útmutató, nyomtatott sajtó és elektronikus megjelenés, telefonos és személyes tanácsadás vagy a honlapon közzétett esettanulmányok ellenére nem csökkent a halálos munkabalesetek száma az építõiparban. Pedig a baleseti események nem különlegesek, sajnos jól ismert okokból történtek pl. magasból történõ leesés, bontás közben összeomlás, áramütés, földbeomlás.

Az építõipari kampány jelenlegi szakaszában országos célvizsgálat keretében zajlanak a munkavédelmi ellenõrzések. Sok szabálytalanságnak bírság következménye is van, de szerencsésebb volna, ha a munkáltatók nem a bírság vagy egy baleset kapcsán szembesülnének csak a mulasztásuk következményeivel, hanem gondot fordítanának a megelõzésre, hiszen a szabályok betartásával megelõzhetõk lennének a tragédiák, emelte ki a fõosztályvezetõ.

A vírushelyzetbõl eredõ aktualitás jegyében egy multinacionális vállalat, a Henkel Magyarország megelõzési intézkedéseit mutatta be Gregor Dávid munkavédelmi vezetõ „Együtt a koronavírus ellen" címmel.
Az elõadásban rávilágított arra, hogy a koronavírus járvány során a munkavédelem a munkahelyen kívülrõl érkezõ új kockázattal találkozott, amely a munkavállalókra veszélyt jelenthet. Ezért a kockázatok kezelése során az elõrelátó felkészülés, a pandémiás tervek, munkacsoportok létrehozása, az utazások korlátozása, a látogatói szabályok szigorítása jelentették az elsõ lépéseket. Nyílt, széleskörû és folyamatos kommunikáció és tájékoztatás mellett a prevenciós intézkedések (távolságtartás, higiéné) és a tudatos viselkedés segítették a védekezést. Ahol arra lehetõség volt, az otthoni munkavégzést helyezték elõtérbe, ehhez az IT feltételek biztosítva voltak. Az ajánlott védõeszközöket minden munkavállaló számára beszerezték, az üzembe érkezõ áruszállítók gyáron belüli közlekedését korlátozták.
Megnövelték a céges buszjáratok számát a megfelelõ védõ távolság biztosítása érdekében, a buszokat rendszeresen fertõtlenítették.
A mûszakváltásokat és öltözõ helyiségek használatát átszervezték a kontaktusok számának csökkentése érdekében. A felületek fertõtlenítését rendszeresen elvégezték. A fizikai lehatároláson, az 1,5m védõtávolság betartásán, vagy egyéni védõeszköz alkalmazásán, a figyelemfelhívó jelölések alkalmazásán, az egyirányú közlekedés bevezetésén túl a személyes találkozással járó megbeszéléseket és egyeztetéseket, az irodai megbeszéléseket minimalizálták, a látogatók és az alvállalkozók fogadását szigorúan szabályozták. Ingyen biztosítják a munkatársaknak az influenza elleni védõoltást.
Az információkat és tapasztalatokat megosztották a cégcsoport nemzetközi munkacsoportjai között.
Továbbra is kiemelten fontosnak tartják a megelõzést, és a közösségi szerepvállalást.

A konferencia elõadói:

Bodó Sándor államtitkár ITM Foglalkoztatáspolitikáért Felelõs Államtitkárság

 
 

Koji László ÉVOSZ elnök

 

Nesztinger Péter ITM Munkavédelmi Fõosztály fõosztályvezetõ

 

Gregor Dávid Henkel Magyarország munkavédelmi vezetõ

 

Balogh Katalin EU-OSHA Nemzeti Fókuszpont vezetõ
 

2020-10-01,
A rovat további hírei
Továbbküldés e-mailben   Továbbküldés e-mailben     Nyomtatás  Nyomtatás


Nemzetgazdasági Minisztérium
Munkavédelem
Foglalkoztatás-felügyelet
Postacím: 1358 Budapest, Pf.: 17.

E-mail:
munkavedelmi-foo@ngm.gov.hu
foglalkoztatas.felugyeleti-foo@ngm.gov.hu